• Asiantuntijamme ymmärtävät alasi ja vaatimuksesi.
  • Globaalin verkostomme ansiosta olemme käytettävissäsi missä ja milloin tahansa tarvitset meitä.
  • Meillä on ammattitaitoa ja työkaluja, joiden avulla voimme tarjota sinulle parasta mahdollista tukemista ja neuvontaa.
Ota yhteyttä
Asiakas: project Automation & Consulting GmbH

Sijainti
Kranenburg lähellä Kleveä Ala-Reinin alueella, Saksassa

Toimiala
Juomateollisuus

Sovellukset
Nauhakone

Aktivoimalla tämän videon Youtube siirtää tietoja Yhdysvaltoihin. Lisätietoja tietosuojaselosteessamme.

Yritys toimii erilaisten erikoiskoneiden suunnittelutoimistona ja kehittää pakkausautomaatioratkaisuja. Nämä ratkaisut valmistetaan ja jaellaan sisaryrityksen Project Service & Produktion GmbH:n toimesta. Tutustu tähän käytännön esimerkkiin ja lue, kuinka yritys on onnistunut siirtymään kestävään ja tehokkaaseen juomatuotantoon ja mitkä tekniset innovaatiot ovat vaikuttaneet tähän.

Yhdessä kohti kestävää ja innovatiivista tulevaisuutta

Uusi nauhauskone toteutettiin SEW-EURODRIVE:n modulaarisella automaatiojärjestelmällä MOVI-C®. Tämä innovatiivinen teknologia tukee juomavalmistajien kestävän kehityksen pyrkimyksiä sekä vähentää projektisuunnitteluun liittyvän työmäärän ja kustannusten määrän. Käyttölaitejärjestelmään tarvittava laitteisto on 15–20 prosenttia edullisempaa kuin aiemmin käytetyt rakenneosat. MOVI-C® tarvitsee vain yhden verkkolaitteen jopa 32 akselille. Tämä tarkoittaa, että tarvitaan vain yksi jarruvastus, yksi kontaktori tai yksi moottorisuojakytkin – toisin kuin perinteisissä järjestelmissä, joissa jokaiselle akselille tarvitaan erilliset rakenneosat.

Myös MOVI-C®-automaatiojärjestelmän tarjoamat toiminnalliset edut ovat vakuuttavia. Nauhakoneessa useat portaalirobotit toimivat synkronisesti keskenään. Ne on kytketty masteriin ja synkronoidaan käyttölaitejärjestelmän nokkatoiminnon avulla. Projektin ohjelmistoasiantuntijoiden ei tarvinnut ohjelmoida tätä toimintoa itse, vaan he pystyivät käyttämään valmiiksi konfiguroitujaMOVIKIT®-ohjelmistomoduuleja, jotka kuuluvat MOVI-C®-automaatiojärjestelmään.

Projektiryhmän ja SEW-EURODRIVE:n tiivis yhteistyö johti uuden Propac-nauhakoneen onnistuneeseen käyttöönottoon. Käyttämällä MOVI-C®-järjestelmää saavutettiin merkittäviä materiaali- ja energiansäästöjä. Tämä kumppanuus on paitsi tukenut juomateollisuuden kestävyystavoitteita myös parantanut merkittävästi pakkausprosessien hyötysuhdetta ja joustavuutta.

  • Monimutkaisuuden vähentäminen: Käyttölaitteiden toiminnot tarvitsevat vain parametrin.
  • Joustavuus: Rakennussarja, joka mukautuu asiakkaan vaatimuksiin.
  • Tuotantokapasiteetti: Korkea pakkausteho myös usein vaihtuvien tuotteiden kohdalla.
  • Ympäristöystävällinen toissijainen pakkaus: Kutistekalvon korvaaminen vähentää muovin ja energian kulutusta.
  • Tukeminen: Automaatioasiantuntijoiden apua uusien järjestelmäkonseptien kehittämisessä.
  • Automaatiojärjestelmä MOVI-C®: Modulaarisesti mukautettavissa ja laajennettavissa asiakkaan vaatimusten mukaan.
  • Monakselijärjestelmä: Jopa 32 akselia yhdellä verkkolaitteella ja välipiirillä.
  • Valmiiksi konfiguroidut ohjelmistomoduulit: Tarvittavien MOVIKIT®-moduulien helppo valinta vedä ja pudota -toiminnolla.
  • Henkilökohtainen neuvonta: Apua jo ensimmäisestä luonnoksesta lähtien paikan päällä tai puhelinneuvonnan kautta.
  • Kestävä kehitys: Merkittävästi alhaisempi energiankulutus verrattuna kutistepakkaukseen.
  • Energihyötysuhde: Jarrutusenergian varastointi välipiirissä.
  • Tuottavuus: Syklinopeuden nelinkertaistuminen parannetun prosessitekniikan ansiosta.
  • Modulaarisuus: Joustava järjestelmän kokoonpano MOVI-C®:n ansiosta.
  • Tilan säästö: Rakenneosaiden vähäisempi määrä säästää tilaa kytkentäkaappissa.
  • Vähäinen johdotustyö: Yksittäisten akselien erillisen johdotuksen puuttuminen vähentää aikaa ja virheriskiä.
  • Kustannussäästöt: Laitteistokomponenttien, kuten jarruvastuksen, kontaktorin tai moottorisuojakytkimen, määrän vähentäminen tuottaa 15–20 %:n säästöt.

MOVI-C®-modulaarinen automaatiojärjestelmä

MOVI-C® -modulaarisen automaatiojärjestelmän ratkaisujemme ansiosta älykäs verkottuminen on luonnostaan integroitu tuotantoon. Tarjoamme sinulle oikean ratkaisun älykkääseen automaatioon prosessin jokaiseen vaiheeseen – kattavan ratkaisun projektisuunnitteluun, starttaukseen ja valvontaan kaikkien MOVI-C® -automaatiokomponenttien konfigurointiin, käyttöönottoon ja valvontaan. Visualisointi- ja simulointitoiminnot sekä IoT-käyttöön soveltuvien tietojen ja mittausmuuttujien toimittaminen takaavat maksimaalisen läpinäkyvyyden.

Lisäarvoa sinulle:

MOVIKIT®-ohjelmistomoduulit

MOVIKIT®® sisältää valmiita ohjelmistomoduuleja sekä yksinkertaisiin käyttötoimintoihin että vaativiin liikevaiheisiin. Sovellusten käyttöönotto on helppoa ohjelmistomoduulien graafisen konfiguroinnin ja kattavan diagnostiikan ansiosta. Ohjelmistomoduulit on jaoteltu luokkiin, jotka kattavat yksinkertaisten käyttötoimintojen, kuten nopeudensäätelyn ja paikannuksen, toteuttamisen aina liikkeenohjaustoimintoihin, kuten nokkaohjaukseen ja robotiikkaan, asti. Yksittäisiä ohjelmistomoduuleja käytetään MOVI-C® CONTROLLER -ohjainta tai MOVIDRIVE®-sovellustaajuusmuuttajaa.

Lisäarvoa sinulle:

Olemme huomanneet, että kaikki suuret juomavalmistajat etsivät vaihtoehtoja ja siirtyvät kutistepakkauksista kohti kestävämpiä pakkausratkaisuja.

Yli 30 vuoden kokemuksella koneenrakennusalalta pystymme vastaamaan joustavasti erilaisiin vaatimuksiin – kuten teemme nyt uuden Propac-järjestelmän avulla, jonka avulla voimme tarjota juomille kestävämpiä pakkauksia”, selittää Ingo Rathmann, projektin Automation & Consulting GmbH:n toimitusjohtaja.

Ingo Rathmann
project Automation & Consulting GmbH:n toimitusjohtaja
Erityisesti uuden ratkaisun, kuten MOVI-C®:n, käyttöönotossa tarvitaan tukemista – SEW-EURODRIVE auttaa jo järjestelmäkonseptin suunnitteluvaiheesta lähtien.

Ja jos asiakkaidemme tiloissa ilmenee ongelmia järjestelmissä, voit luottaa myös SEW-EURODRIVE:n nopeaan apuun – riippumatta siitä, missä kone sijaitsee. SEW-EURODRIVE hoitaa tämän uskomattoman hyvin.

Holger Hoffrichter (vasemmalla)
Sähkö- ja ohjelmistosuunnittelun johtaja, project Automation & Consulting GmbH, ja Frank Peifer (oikealla), automaatiotekniikan myynti-insinööri, SEW-EURODRIVE