• Henkilökuntamme neuvoo mielellään.
  • Kattava alueellinen myyntiverkosto. Lähellä sinua.
  • Tuotteet, palvelut ja ratkaisut. Yksi kumppani.
Ota yhteyttä
Gear unit Vaihdemoottori Frequency inverters Servomotors Servo gear units AC motors, asynchronous motors Lineearimoottorit, lineaariliike Control Technology
SEW-EURODRIVEn ruostumattomasta teräksestä valmistettujen tuotteiden valikoima Ruostumattomasta teräksestä valmistettujen käyttölaitteiden etuja Mistä SEW-EURODRIVEn ruostumattomasta teräksestä valmistetut tuotteet on tehty? Ruostumattomasta teräksestä valmistettujen käyttölaitteiden käyttökohteita

Ruostumattomasta teräksestä valmistetuissa CM2H..-sarjan servomoottoreissa on sileä pinta ja ne on helppo puhdistaa. Ne kestävät erinomaisesti happoja ja alkaleja. Käyttölaitteiden sileän pinnan ansioista nesteiden ja lian kertyminen koteloon on minimoitu. Ruostumattomasta teräksestä valmistetut moottorit estävät tehokkaasti korroosiota. Moottoreita on saatavilla B5- tai B14-laipalla (ensiöpuoli).

PSH..CM2H..-sarjan ruostumattomasta teräksestä valmistetut servovaihdemoottorit on suunniteltu hygieenisiin olosuhteisiin. Ne soveltuvat erinomaisesti elintarvike-, juoma- ja lääketeollisuuden sovelluksiin. Käyttöalueita ovat muun muassa maitotuotteiden tai juomien aseptiset täyttöjärjestelmät, makkaran- tai juustonleikkauksessa käytettävät laitteet sekä kalan tai lihan fileointikoneet.

RES.., KES..- ja WES..-sarjan ruostumattomasta teräksestä valmistetut vaihteet ovat osa vakiovaihteiden moduularista konseptiamme. Ruostumattomasta teräksestä valmistetuissa vaihteissa on puhdistusta helpottava hygieeninen muotoilu ja hapon- ja lipeänkestävä pinta. Vaihteita on saatavilla joko hammaspyörä-, kartiopyörä- tai SPIROPLAN®-kulmavaihteina.

AMS..-, AQS..-, AESMS..- ja AESQS..-adapterit soveltuvat IEC- tai NEMA-standardin asynkroni-, vakioservo- ja ruostumattomasta teräksestä valmistetuille moottoreille. AESMS..- ja AESQS..-adapterit ovat yhteensopivia RES..-, KES..- ja WES..-sarjan ruostumattomasta teräksestä valmistettujen vaihteiden kanssa.

Ruostumattomasta teräksestä valmistettujen käyttölaitteiden etuja

Ruostumattomasta teräksestä valmistettujen käyttölaitteidemme ja adaptereidemme kotelointiluokka on IP69K. Ne soveltuvat pitkäaikaiseen käyttöön kosteissa ja hygieniakriittisissä ympäristöissä. Ne kestävät myös kosteutta, vaihtelevia lämpötiloja ja kuumaa höyryä sekä syövyttäviä puhdistusaineita. Ruostumattomasta teräksestä valmistetut käyttölaitteemme sopivat hyvin CIP (Clean-in-Place)- ja SIP (Sterilizaton-in-Place)-prosesseihin.

Yli 3 mm:n pyöristettyjen säteiden ansiosta niiden kotelon pinta on erittäin sileä, eikä niissä ole karkeita reunoja tai vaakasuuntaisia pintoja. Ruostumattomasta teräksestä valmistettujen käyttölaitteiden ja adaptereiden tukeva rakenne mahdollistaa pitkän käyttöiän ja optimaalisen käytettävyyden.

Mistä SEW-EURODRIVEn ruostumattomasta teräksestä valmistetut tuotteet on tehty?

Ruostumattomasta teräksestä valmistetuissa käyttölaitteissamme ja adaptereissamme käytetään korkealaatuista ruostumatonta terästä (V2A SS304). V2A-teräkset (AISI 304 / 1.4301) ovat terässeoksia, joissa on kromia ja nikkeliä (CrNi-teräs). Ne kestävät erinomaisesti vettä, höyryä, kosteutta, elintarvikehappoja ja syövyttäviä puhdistusaineita. Siksi ne soveltuvat hyvin elintarvike-, juoma-, lääke- ja kosmetiikkateollisuuden tarpeisiin.

Ruostumattomasta teräksestä valmistettujen käyttölaitteiden käyttökohteita

Ruostumattomasta teräksestä valmistettuja käyttölaitteitamme käytetään muun muassa maidonjalostusteollisuuden aseptisissa täyttö- ja sinetöintikoneissa. Myös lihateollisuudessa käytettävien viipalointikoneiden prosesseissa edellytään korkeita hygienia- ja puhdistusvaatimuksia.

Käyttökohteita: