Käytämme kaiken teknologiainnostuksemme asiakkaillemme parhaiden ratkaisujen kehittämiseen. Tarvitsetko neuvoja tiettyyn sovellukseen?

Ota yhteyttä
Asiakas: APM Terminals, Alankomaat

Laitosinsinööri:
KÜNZ GmbH, Hard, Itävalta

Sijainti:
Rotterdamin satama, Maasvlakte II -liitin, Alankomaat

Toimiala:
Satamalogistiikka, nosturitekniikka

Käyttökohde:
Rautatiealustalle asennetut, automatisoidut konttinosturit (portaalinosturit/pinoamisnosturit)

Yhteydenottolomake Sijainnit maailmanlaajuisesti SEW Suomi yhteystiedot

Aktivoimalla postinumerohaun Google siirtää tietoja Yhdysvaltoihin. Lisätietoja on tietosuojaselosteessamme.

  • Loppuasiakas: APM Terminals, Alankomaat
  • Laitosinsinööri: KÜNZ GmbH, Hard, Itävalta
  • Sijainti: Rotterdamin satama, Maasvlakte II -liitin, Alankomaat
  • Toimiala:Satamalogistiikka, nosturitekniikka
  • Sovellus:kiskoille asennetut, automatisoidut konttinosturit (portaalinosturit/pinoamisnosturit)

Lisätietoja Künz GmbH:sta:

  • 100-prosenttisesti perheomisteinen yritys
  • Perustettu: 1932
  • Työntekijöitä: 500
  • Toimipaikat: 5, joista 2 Itävallassa ja muita toimipaikkoja Italiassa, Slovakiassa ja Yhdysvalloissa
  • ISO 9001:2008 -sertifioitu

Lisätietoja APM Terminalsista:

  • Perustettu: vuonna 2001 AP Moller-Maersk -konsernin itsenäisenä liiketoimintayksikkönä
  • Työntekijöitä: yli 20 000
  • Toimipaikat: 74 satama- ja liittilaitosta 40 maassa ympäri maailmaa
  • Täysin automatisoitujen rautatiepohjaisten konttinosturien (portaalinosturien) nostolaitteen, vaunuliikkeen ja nosturin siirto-mekanismeihin tarvitaan luotettavia, tehokkaita ja korkeatehoisia käyttöratkaisuja
  • Konttinosturit on suunniteltu kaksipalkkinaisiksi nostureiksi, joiden nostokorkeus on 18,1 metriä, nosturin raita-aukko 27,8 metriä, nosturiradan pituus 380 metriä ja kantokyky levittimellä 41 tonnia
  • Suuri lastitilavuus ja suuri käsittelykapasiteetti
  • Suuret liikkumisnopeudet (nosturin alusta jopa 270 metriä minuutissa) ja suuret liikkumistiheydet
  • Nostonopeus jopa 36 metriä minuutissa täydellä kuormalla
  • Räätälöity käyttöratkaisu, joka perustuu X-sarjan vakioteollisuusvaihdeisiin

Maasvlakte II -terminaalin 28 itsestään toimivaa konttipinoamisnosturia toimii SEW-EURODRIVE:n käyttötekniikalla.

Nostolaitteet

  • 4 nostolaite-käyttölaite konttinosturille: X-sarjan lieriöhammaspyörävaihde
  • Yhteensä 112 räätälöityä käyttölaitetta
  • Tyyppi: X3KV200/HU/T

Vaunun alustat

  • 4 KA97-tyyppistä kartiopyörävaihdetta konttinosturia kohti
  • Kokonaismäärä 112 kartiohammaspyörävaihdetta

Nosturin ajomekanismit:

  • 13 KAZ107-kartiohammasvaihteistoa konttinnosturia kohti
  • Yhteensä: 364 kartiovaihteistoa
  • Räätälöity ratkaisu
  • Kestävä käyttötekniikka, joka kestää suuria radiaalivoimia nostolaitteessa
  • Alennetut kokonaiskustannukset (TCO) teollisuusvaihteistojen räätälöinnin ansiosta
  • Varaosien hallinnan yksinkertaistaminen
  • Nopea käyttöönotto
Kaikki vaatimuksemme otettiin huomioon nopeasti ja huolellisesti – se vahvisti päätöksemme tehdä yhteistyötä SEW‑EURODRIVE:n kanssa.
Rudolf Flatzin, Hans Künz GmbH:n projektipäällikön, lausunto
Pystyimme keskustelemaan teknisistä yksityiskohdista Bruchsalissa sijaitsevien SEW-kollegoidemme kanssa ja kehittämään ratkaisun nopeasti, minkä ansiosta pystyimme toimittamaan Künzille räätälöidyn X-sarjaan perustuvan käyttölaite-ratkaisun.
Lainaus Johannes Bastigkeitilta, SEW‑EURODRIVE, Dornbirnin tekninen toimisto, Itävalta

Rotterdamin satama on Euroopan suurin konttisatama, mantereen liikenteen napa ja koko maailman tavaroiden käsittelykeskus. ”Maasvlakte” (suom. ”Maas-taso”) -teollisuus- ja satama-alue luotiin 1960-luvulla keinotekoisena saarena Maas-joen suiston eteläpuolelle. Se otti vastaan ensimmäiset aluksensa lähes vuosikymmen myöhemmin, vuonna 1973. Vielä 35 vuotta myöhemmin tilaa ei enää ollut tarpeeksi, ja ”Euroopan älykkäin satama” laajeni jälleen. Sataman ylläpitäjät laajensivat Maasvlaktea 60 prosenttia noin 6 000 hehtaariin, mikä merkitsi Maasvlakte II:n syntyä.

Automatisoitu konttiterminaali otettiin käyttöön keväällä 2015, ja se on tähän mennessä edistynein laatuaan APM Terminalsin, yhden maailman suurimmista satama- ja terminaalitoimijoista, hallinnoimista satamista. Yhtiöllä on 74 tällaista laitosta 40 maassa viidellä mantereella, ja siihen on annettu nimitys maailmanlaajuisena markkinajohtajana maantieteellisen kattavuuden osalta.

Innovatiivisen terminaalin ytimessä ovat kaksi rautatiealustalla liikkuvaa intermodaalista nosturia (rautatiealustalla liikkuvat portaalinosturit – RMG) ja yhteensä 54 automatisoitua rautatiealustalla liikkuvaa pinoamisnosturia (automatisoidut rautatiealustalla liikkuvat portaalinosturit – ARMG). Kontit lastataan alukselta STS-nostureilla (ship-to-shore), kuljetetaan sitten puskurialueelle vapaasti liikkuvilla automatisoiduilla konttiajoneuvoilla (Lift AGV) ja siirretään lopulta automatisoitujen rautatiepohjaisten pinoamisnostureiden käsiteltäviksi. Nämä nosturit ottavat kontit vastaan AGV-ajoneuvoilta ja siirtävät ne edelleen pinoamisalueelle.

Automaattisten pinoamisnosturien suunnittelu- ja rakentamissopimus myönnettiin itävaltalaiselle Künz GmbH -yritykselle, jonka kotipaikka on Hard, Bregenzin lähellä Bodensee-järven rannalla. APM ja Künz vaativat käyttötekniikkaan poikkeuksellisen luotettavia, tehokkaita ja korkean tehon omaavia rakenneosia ja järjestelmiä. Yksi keskeinen syy tähän oli se, että Rotterdamin satama asettaa tiukat vaatimukset tulevaisuuden kestävyydelle ja ympäristöystävällisyydelle. Erinomaisen kestävyyden ja laadun lisäksi SEW‑EURODRIVE valittiin lopulta sen valmiuden vuoksi toteuttaa nopeasti asiakaskohtaisia muutoksia.

Kaksikymmentäkahdeksan automatisoitua kiskokäyttöistä portaalinnosturia on nyt varustettu SEW‑EURODRIVE:n vaihteilla. Nämä nosturit ovat konttien pinoamisnostureita, jotka asennettiin kahdessa viimeisessä laajennusvaiheessa vuosina 2014–2017.

Maasvlakte II:een saapuu kontteja ympäri maailmaa. Niiden saapuessa työn ottavat haltuunsa automatisoidut konttipinoamisnosturit. Nosturit on suunniteltu kaksipalkkisiksi siltanostureiksi, ja niiden etäisyys on lähes 30 metriä. Ne nostavat ja kuljettavat raskaita kuormia, ja niiden kantokyky on 41 tonnia levittimellä mitattuna.

X-sarjan teollisuusvaihde toimii nostolaitteen voimakoneistona. Se siirtää useiden tonnien painoisia kuormia 18,1 metrin korkeuteen. X3KV200/HU/T-lieriöhammaspyöräiset vaihteet siirtävät tässä prosessissa 2 × 170 kilowatin käyttötehon – juuri niin paljon tehoa tarvitaan konttien siirtämiseen ilmassa 36 metrin minuuttivauhdilla. 28 nosturissa on käytössä yhteensä 112 tällaista teollisuusvaihdetta.

Künz valitsi SEW-EURODRIVE:n käyttötekniikan myös vaunun ajokäyttöön, joka siirtää kontteja vaakasuunnassa. Kussakin tapauksessa neljä KA97-lieriöhammaspyörävaihdea varmistaa, että vaunu kiihtyy enintään 70 metrin minuuttivauhtiin. Künz asensi yhteensä 112 tällaista vaihdelaitetta, joista jokaisen moottorin nimellisteho on 11 kilowattia.

Konttien pinoamisnosturit liikkuvat 380 metriä pitkää kisko-ohjattua nosturiraitaa pitkin 270 metrin minuuttivauhdilla. Tätä varten nosturin ajokäyttöalueen useiden kerrosten korkuiset teräsrakenteet tarvitsevat kukin 13 KAZ107-kartiopyörähammasvaihdea. Vaihde-käyttölaitteen teho on 37 kilowattia.

Käytön aikana voimansiirron ja moottorin massahitausmomenttien välillä on suuri ero. Tästä johtuvien kiihdytys- ja hidastusmomenttien muuntaminen on käyttöratkaisun tärkein tehtävä. Tämä ratkaisu koostuu vaikuttavasta 364 kartiopyörävaihdemoottorista, jotka on asennettu kaikkiin 28 nosturiin.

Kun pinoamisnosturit ovat toimittaneet kontit pinoamisalueelle, kuljetus jatkuu kauemmas Eurooppaan maanteitse, rautateitse ja sisävesiteitse.

X-sarjan vakiomallisten teollisuusvaihteiden mukauttaminen oli keskeinen osa APM Terminalsin käyttöratkaisua. Tämä räätälöintiprosessi kattoi kaikki asiakkaan erityistarpeet ja antoi meille mahdollisuuden alentaa APM:n ja Künzin kokonaiskustannuksia (TCO). Esimerkiksi konfiguroimme käyttölaitteet siten, että Künz pystyi asentamaan ne nostolaitteen sekä vasemmalle että oikealle puolelle. Tämä vähentää varaosien varastointikustannuksia, sillä kaikki varastossa olevat vaihteet ovat samanlaisia. Muunnettujen X-vaihdeiden käyttäminen varaosina vaatii APM:n teknikoilta vain vähäistä työtä.

Muutostyöt sujuvat parhaiten, kun kaikki osapuolet ovat lähellä toisiaan. Tämä koskee sekä maantieteellistä etäisyyttä että ammattitaitoa. Tässä tapauksessa läheisyytemme asiakkaaseen oli kiila erityisvaatimusten nopealle toteuttamiselle. SEW‑EURODRIVE:n tekninen toimisto Dornbirnissä, Bodensee-järven rannalla, teki täydellistä yhteistyötä Künzin teknisen osaston kanssa. Tiiviissä yhteistyössä Bruchsalin pääkonttorin kanssa syntyi hetkessä ratkaisuja, jotka vastaavat tarkasti APM:n tarpeita – ja turvaavat jatkuvan kasvun Rotterdamin satamassa.