Käytämme kaiken teknologiaan kohdistuvan intohimomme parhaiden ratkaisujen kehittämiseen asiakkaillemme. Tarvitsetko neuvoja tiettyyn sovellukseen liittyen?

Ota yhteyttä
Asiakas: CEMEX

Sijainti:
Prachovice (Tšekin tasavalta)

Toimiala:
Sementtiteollisuus

Sovellus:
Pallomylly

Yhteydenottolomake Sijainnit maailmanlaajuisesti SEW Suomi yhteystiedot

Aktivoimalla postinumerohaun Google siirtää tietoja Yhdysvaltoihin. Lisätietoja on tietosuojaselosteessamme.

Projektin yleiskatsaus

  • Asiakas: CEMEX
  • Sijainti: Prachovice (Tšekin tasavalta)
  • Toimiala: Sementtiteollisuus
  • Käyttökohde: Pallomylly

Lisähuomautus asiakkaasta, CEMEX:

  • Työntekijöiden määrä: Noin 43 000 maailmanlaajuisesti
  • Pääkonttori: Monterrey, Meksiko
  • Toimii yli 50 maassa
  • 1906: Perustaminen CEMEX perustettiin, kun Cementos Hidalgo -tehdas avattiin Pohjois-Meksikossa
  • 1992: CEMEX aloitti laajentumisensa Euroopan markkinoille ostamalla kaksi espanjalaista sementtiyritystä
  • 1997: Pääsy Aasian markkinoille ostamalla Rizal Cementin Filippiineillä
  • 2005: Ostamalla RMC:n CEMEX kaksinkertaistaa rakennekokonsa ja on siten edustettuna 20:llä Euroopan markkinalla
  • 2015: CEMEX ostaa Prachovicen sementtitehtaan Holcim Českon kanssa tehtynä kauppasopimuksena
  • 2016: CEMEX juhlii 110-vuotisjuhlaansa
  • Kaksi 15 metriä pitkää pallomyllyä: kehähammaspyörien, hammaspyörien ja kehähammaspyörän suojusten vaihto
  • Tuotannon turvaaminen pitkällä aikavälillä
  • Kaksi optimoitua kehähammaspyörää
    • Materiaali: Austemperoitu pallografiittirauta (ADI), jonka vetolujuus on vähintään 1000 MPa
    • Segmenttinen rakenne , jossa on korkea alkuperäinen hammasvälin tarkkuus
    • Leveys pienennetty 900 mm:stä 300 mm:iin
  • 4 optimoitu ADI-teräksestä valmistettu ensiöhammaspyörä
  • 2 suojakansi kehähammaspyörille
  • Asiakastukeminen joka vaiheessa, suunnittelusta ja projektisuunnittelusta käyttöönottoon asti
  • Käytetyn ADI-materiaalin ja sen erinomaisten kylmäkovettumisominaisuuksien ansiosta käyttö on käytännössä kulumatonta
  • Pienemmät materiaali-vaatimukset, mikä johtaa alhaisempiin investointi- ja huoltokustannuksiin
  • Värähtelyjen väheneminen koko järjestelmässä korkean asennustarkkuuden ja ammattimaisen suuntaustyön ansiosta
  • Segmenttisuunnittelun ansiosta logistiikkakustannukset pienenevät
  • Tuotannon varmistaminen pitkällä aikavälillä

Pitkä historia – viimeisintä tekniikkaa

Prachovicessa Tšekin tasavallassa on louhittu kalkkikiveä jo keskiajalta lähtien. Nykyään CEMEX:n käyttöalueella on integroitu sementtitehdas. Sen kapasiteetti on 900 000 tonnia vuodessa .

Kaksi sementtimyllyä (kuulamyllyä) suorittaa tuotannon viimeisen vaiheen – sementtiklinkerin jauhamisen. SEW‑EURODRIVE:n ansiosta poikkeuksellisen kestävät kehähammaspyörät ja hammaspyörät, jotka on valmistettu erittäin lujasta austemperoidusta pallografiittiraudasta (ADI), pitävät tuotannon nyt sujuvana.

Olipa kyseessä sitten omakotitalo tai pilvenpiirtäjä, sementti muodostaa perustan lähes kaikille rakennushankkeille. CEMEX on yksi tämän perusrakennusmateriaalin valmistajista, ja sen vuotuinen liikevaihto on 14 miljardia Yhdysvaltain dollaria, mikä tekee siitä merkittävän toimijan maailmanlaajuisessa sementtiteollisuudessa. Meksikossa pääkonttoriaan pitävällä yrityksellä on noin 43 000 työntekijää yli 50 maassa. Yksi esimerkki on Tšekin kylä Prachovice, noin 100 kilometriä Prahasta itään . Siellä CEMEX:n käyttöalueella on integroitu sementtitehdas, joka on maan toiseksi suurin . Kaikki tuotantovaiheet – raaka-aineen käsittely, kalsinointi, jauhaminen – suoritetaan paikan päällä.

Tuotantoprosessi huipentuu kahteen kuula-myllyyn. Joka päivä nämä 15 metriä pitkät koneet jauhamat jopa 5 000 tonnia klinkkeriä – lopputuloksena on käyttövalmis portland-sementti. Kummassakin myllyssä kaksi hammaspyörää ja vaihdeyksikkö siirtävät voiman kahdesta 2 250 kilowatin asynkronimoottorista kehähammaspyörään, joka on kytketty suoraan pallomyllyn pintaan.

Keväällä 2017 käyttölaitteiden tarkastuksessa havaittiin merkittävää kulumista kehähammaspyörissä ja hammaspyörissä. Tämä herätti huolta, sillä vaurio merkitsisi tuotannon pysähtymistä, mikä johtaisi toimitusruuhkiin ja niihin liittyviin korkeisiin kustannuksiin. Siksi CEMEX päätti vaihtaa osat nopeasti. Tarjosimme sementtivalmistajalle kattavaa tukemista jo suunnitteluvaiheesta lähtien – materiaalien valinnasta ja projektisuunnittelusta käyttöönottoon asti . Monivuotinen kokemuksemme kehähammaspyöristä eri maissa ja teollisuudenaloilla oli CEMEXille ratkaiseva tekijä.

Venyvähammaspyörien hammastuksessa käytämme yksinomaan erittäin lujaa austemperoitua pallografiittivalurautaa (ADI) . ADI:n materiaaliominaisuudet ovat huomattavasti paremmat kuin aiemmin Prachovicessa käytetyn valuteränsä.Vetolujuus on vähintään 1000 megapascalia,mikäon selvästi yli vanhojen kehäratasten 687–785 megapascalin lujuuden.

Tämän lisäksi uusi materiaali on mahdollistanut kehähammaspyörien suunnittelun huomattavasti kompaktimmiksi ja kevyemmiksi . Konkreettisesti olemme pienentäneet leveyttä 900 millimetristä 300 millimetriin. Olemme myös vähentäneet hammaslukumäärää 238:sta 180:een ja kasvattaneet moduulin arvoa 40:een.

Materiaalin erinomaisten mekaanisten ominaisuuksien edellytyksenä on lämpökäsittely. Se muuttaa mikrorakennetta ja antaa materiaalille vaikuttavat lujuusarvot. Tämän seurauksena uudet kehähammaspyörät ovat huomattavasti kestävämpiä ja vähemmän alttiita materiaalin väsymiselle.

Kaiken kaikkiaan materiaalin erinomaiset ominaisuudet tuovat CEMEXille useita etuja. Ensinnäkin materiaalia tarvitaan vähemmän – toisin sanoen investointi-, huolto- ja voitelukustannukset laskevat. Toiseksi kehähammaspyörät ovat käytännössä kulumattomia parantuneen lujuuden ansiosta . Tämä on selkeä etu huollon ja korjausten kannalta.

Perinteiset hammaskehot koostuvat yleensä kahdesta neljään segmenttiin. SEW‑EURODRIVE:n hammaskehä on erilainen – se koostuu useista osista ja sisältää useita erillisiä kompakteja segmenttejä. Esimerkiksi Prachoviceen toimitettu kehähammaspyörä koostuu kahdestatoista segmentistä . Halkaisijasta riippuen tämän rakenteen yksittäisten segmenttien rakennekoko on vain yksi tai kaksi metriä.

Korkea alkuperäinen hammasvälin tarkkuus– joka täyttää ISO 8- ja AGMA 9 -standardeja – takaa segmenttirakenteiselle rattaalle erinomaiset käyntiominaisuudet. Samalla kehähammaspyörän laatu on aina sama riippumatta siitä, onko valmiin kehähammaspyörän halkaisija neljä vai 16 metriä. Tämä johtuu siitä, että suoritamme valun, työstön, lämpökäsittelyn ja lopuksi viimeistelyn jokaiselle segmentille erikseen .

Asennushenkilöstö ja huoltoteknikot pystyvät käsittelemään yksittäisiä osia paljon helpommin . Esimerkiksi perinteisen prosessin tapaan asentajat voivat esikoota kaksi hammaskehän puoliskoa segmentteistä ennen kuin ne asennetaan myllyyn. He voivat kuitenkin myös suorittaa yksittäisten segmenttien asennuksen yksi kerrallaan rummulle. Tämä yksinkertaistaminen säästää aikaa ja resursseja ahtaissa tuotantohalleissa.

CEMEXin huoltoteknikot voivat myös vaihtaa yksittäisiä segmenttejä jos hammastus vaurioituu. Tätä varten ei tarvitse irrottaa kehähammaspyörää kokonaan. Myös logistiikka on helpompaa, sillä jaettu hammaskehä mahtuu vakiokontteihin ilman lisätoimenpiteitä.

Kansainvälinen asiantuntijaverkostommeoli valmiina auttamaan CEMEXiä koko projektin ajan. Bruchsalissa sijaitsevan pääkonttorin lisäksi projektiin osallistuivat tšekkiläinen tytäryhtiö SEW‑EURODRIVE CZ s.r.o. sekä hammaskehän toimituslaitos Tianjinissa, Kiinassa, toiminnassa, joka ulottui projektisuunnitteluun ja käyttöosa-valintaan asennukseen ja käyttöönottoon asti. Asiantuntijoidemme tukemuksessa ja valvonnassa paikallinen palveluntarjoaja MZP (Montáže Přerov a.s.) suoritti lopulta asennuksen. Yhdessä suoritimme koeajot ja teimme kehähammaspyörän säteittäiset ja aksiaaliset asetelut. Viimeisessä vaiheessa tehtiin laadunvarmistusmittaukset.

Tulokset vahvistivat CEMEXin päätöksen valita SEW‑EURODRIVE. Esimerkiksi voimansiirron värähtelymittaus osoitti värähtelyn merkittävän vähenemisen koko järjestelmässä . Tämä vähentää hammaskehän ja sitä ympäröivien rakennosuuksien mekaanista kuormitusta. Testaukseen sisältyi myös lämpöanalyysi. Siinä ei havaittu poikkeamia, mikä vahvisti kokonaissuunnittelun tarkkuuden ja oikean kohdistuksen.

Modernisoinnin jälkeen molemmat sementtimyllyt ovat toimineet moitteettomasti. Vakaa sementtituotanto Prachovicessa on siten varmistettu lähitulevaisuudeksi. Vannopyörämme ja ammattitaitoinen tukemisemme olivat tässä omalta osaltaan mukana. Ja CEMEX on samaa mieltä – sementinvalmistaja on päättänyt varustaa myös toisen sementtimyllyn vannopyörillämme .