Henkilökuntamme neuvoo mielellään.
Sijainti:
Mannheim (Saksa)
Toimiala:
Maatalouskoneiden valmistus
Sovellus:
Ohjaamojen kuljetinjärjestelmä traktorikokoonpanossa
Aktivoimalla postinumerohaun Google siirtää tietoja Yhdysvaltoihin. Lisätietoja on tietosuojaselosteessamme.
John Deeren ohjaamon kuljetusjärjestelmän uudistuksessa hyödynnettiinkäytännössä kokoMAXOLUTION®-ohjelman tuotevalikoimaa: vaihdemoottoreista ja lähikenttätaajuusmuuttajista sekä ohjaustekniikasta aina turvatekniikkaan asti – kaiken toimitti SEW‑EURODRIVE:
Miten jopa 850 kilogrammaa painavia traktorin ohjaamoja kuljetetaan, nostetaan ja lasketaan kokoonpanoprosessin aikana? Miten varmistetaan niiden alla työskentelevien henkilöiden turvallisuus? Ja miten turvallisuustekniikan näkökulmasta vaativa ohjaamokuljetinjärjestelmä voidaan päivittää nykyaikaiseksi mahdollisimman lyhyessä ajassa?
Videolla saat vastaukset näihin kysymyksiin. Näet, miten tehokkaita traktoreita valmistetaan John Deeren Mannheimin tehtaalla SEW‑EURODRIVEn käyttötekniikan avulla. Samalla tutustut MAXOLUTION® EMS Safety ‑järjestelmäratkaisuun, joka on uusimmalla turvatekniikalla varustettu sähköriippuratajärjestelmä.
Turvallisuustekniikalle asetetut nykypäivän vaatimukset olivat yksi tärkeimmistä syistä elektroniikan täydelliseen uudistamiseen. Samalla oli ensiarvoisen tärkeää varmistaa, että John Deeren tuotannon tehokkuus säilyy myös retrofit-modernisoinnin aikana. "Traktoritehtaallamme työskennellään kolmen minuutin tuotantosyklillä. Aiempi ohjaamokuljetinjärjestelmä suunniteltiin vuonna 1996 enintään 25 000 traktorin vuosituotantoon. Nykyisin tuotantomäärät voivat nousta jopa 45 000 traktoriin vuodessa kasvaneen kysynnän vuoksi. John Deerellä on jo useita SEW‑EURODRIVEn käyttötekniikkaa hyödyntäviä järjestelmiä. Kunnossapito-osastomme on ollut erittäin tyytyväinen Bruchsalista toimitettuun teknologiaan. Varaosia on tarvittaessa nopeasti saatavilla, ja palvelu sekä yhteistyö ovat toimineet erinomaisesti. Pitkäaikaiset positiiviset kokemukset vaikuttivat merkittävästi siihen, että valitsimme jälleen SEW‑EURODRIVEn käyttötekniikan toimittajaksi. Uusi ohjaamokuljetinjärjestelmä vastaa nykyisiä vaatimuksia niin työturvallisuuden, ohjaustekniikan, kunnossapidettävyyden kuin tulevaisuuden tarpeiden osalta. Järjestelmä toimii luotettavasti ja ylittää sille alun perin asetetut tavoitteet. Innovatiivinen ratkaisu on tuonut John Deerelle lisää joustavuutta ja mahdollistaa tuleviin vaatimuksiin vastaamisen myös jatkossa.Sitaatti: Hans Ziegler, project manager, John Deere
John Deeren sähköistetyn riippukuljetinjärjestelmän modernisointiprojektissa hyödynnettiin lähes koko SEW‑EURODRIVEn tuote- ja ratkaisuvalikoimaa. Vaihdemoottoreita ohjataan hajautetun invertteri- ja ohjaustekniikan avulla, joka vie vähän tilaa ja kestää hyvin tärinää. Tehokas MOVISAFE®-turvaohjain mahdollistaa sen, että John Deeren työntekijät voivat etäohjauksen avulla asentaa ohjaamon voimansiirtolinjan päälle turvallisesti ja tarkasti. Sähköistetty riippukuljetinjärjestelmäratkaisu täyttää kaikki teknisen turvallisuuden vaatimukset aina paikkariippuvaisesta turvallisesta nopeudenvalvonnasta viestintään saakka. Turvallisuus on tässä työvaiheessa erityisen tärkeää, sillä kokoonpanon aikana työntekijä työskentelee ohjaamon ja voimansiirtolinjan välittömässä läheisyydessä. Ratkaisun avulla työvaihe voidaan suorittaa hallitusti, turvallisesti ja ergonomisesti.Lainaus Bernhard Pehlegrim, project manager, SEW‑EURODRIVE
Kesän loppu ja syksyn alku ovat kiireistä aikaa pelloilla, kun sadonkorjuu käynnistyy. Traktorit varustettuina erilaisilla työlaitteilla korjaavat satoa, keräävät paaleja, kuljettavat viljaa pelloilta ja muokkaavat maata seuraavaa kasvukautta varten.
Kasvavaan kysyntään vastaamiseksi John Deeren Mannheimin tehtaalla valmistuu uusi traktori kolmen minuutin välein. Traktorit lähtevät tuotantolinjalta eri kokoluokissa ja erilaisilla moottorivaihtoehdoilla varustettuina asiakkaiden tarpeiden mukaan.
Nykyaikainen maatalous olisi vaikea kuvitella ilman tehokkaita traktoreita. Vihreä-keltaisesta värityksestään tunnetut koneet ovat tuttu näky maatiloilla ja pelloilla ympäri maailmaa. Ne edustavat samalla yhdysvaltalaista John Deere -yhtiötä, jonka pääkonttori sijaitsee Molineissa, Illinoisin osavaltiossa
Joka kolmas minuutti yksi "Johnny" – kuten John Deeren maatalouskoneita kutsutaan – valmistuu Mannheimin tehtaan tuotantolinjalta. Mutta mitä yhteistä John Deeren Mannheimin traktoritehtaalla on Bruchsalin kanssa? Itse asiassa paljonkin. Ensinnäkin traktorien ohjaamot toimitetaan sisartehtaalta Bruchsalista. Toiseksi tuotantoprosessissa käytettävä käyttö- ja turvatekniikka on peräisin Bruchsalissa toimivalta SEW‑EURODRIVElta.
SEW‑EURODRIVEn luotettavat käyttö- ja automaatioratkaisut sekä kattavat huoltopalvelut ovat tukeneet korkeaa tuottavuutta molemmissa tuotantolaitoksissa jo vuosikymmenten ajan. Laatu, turvallisuus ja palveluiden pitkäjänteinen kehittäminen ovat keskeisiä tavoitteita niin SEW‑EURODRIVElle kuin John Deerellekin.
Pitkäaikaiset positiiviset kokemukset vaikuttivat osaltaan siihen, että John Deere valitsi SEW‑EURODRIVEn kumppanikseen Mannheimin tehtaan ohjaamokuljettimen modernisoinnissa. Yksittäisten käyttölaitteiden vaihtamisen sijaan yritys päätti toteuttaa käyttötekniikan kokonaisvaltaisen modernisoinnin. Ratkaisu toteutettiin sähköriippuratajärjestelmänä, joka on varustettu nykyaikaisella turvatekniikalla.
Traktorien moottorit valmistetaan John Deeren tuotantolaitoksessa Saranissa lähellä Orléansia Ranskassa. Ohjaamot puolestaan valmistetaan Bruchsalissa, lähellä SEW‑EURODRIVEn pääkonttoria. John Deeren ohjaamo- ja traktorituotannon tarkasti synkronoidut prosessit varmistavat, että ohjaamot saapuvat kokoonpanolinjalle juuri oikeaan aikaan. Toimitusaika Bruchsalista Mannheimiin on vain kaksi päivää.
Kun ohjaamot saapuvat varastosta kokoonpanolinjalle Mannheimissa, niihin tehdään vielä muutamia esiasennusvaiheita. Tämän jälkeen ne siirtyvät kääntöpöydälle, jossa ne kohdistetaan sähköriippuratajärjestelmän nostokehystä varten. Nostokehyksen kiinnityspisteet liikkuvat ohjaamon alle trukin haarukoiden tavoin.
Vaikka ohjaamot vaihtelevat traktorimallin ja varustelun mukaan, prosessi on aina sama. Itsekiinnittymisperiaatteen ansiosta ohjaamo lukittuu kuljetuksen ajaksi paikalleen oman painonsa avulla. Näin valmisteltuina ohjaamot odottavat noutoa kokoonpanovaiheeseen, jossa niille tarkoitettu traktori on jo määritetty materiaalivirrassa.
Sähköriippuratajärjestelmän kuljetusvaunut siirtävät ohjaamot yksi kerrallaan kohti liitosvaihetta. Koska ohjaamon ja voimansiirron yhdistäminen eli niin sanottu "marriage"-vaihe kestää yli kolme minuuttia, toteutetaan prosessi kahdella rinnakkaisella linjalla. Näin materiaalivirran kolmen minuutin sykli voidaan säilyttää. Vaihde ohjaa saapuvat ohjaamot vuorotellen kummallekin linjalle, mikä käytännössä kaksinkertaistaa käytettävissä olevan ajan tässä prosessivaiheessa.
Materiaalivirran tehokkuus perustuu sekä tuotantoprosessien tarkkaan koordinointiin että kuljetinjärjestelmään integroituun käyttö- ja automaatiotekniikkaan.
Täysin modernisoidun sähköriippuratajärjestelmän keskeisiä etuja on sen kompakti ja hajautettu rakenne. MAXOLUTION® EMS Safety -järjestelmäratkaisu mahdollisti uuden ohjaamokuljetinjärjestelmän sovittamisen olemassa oleviin tiloihin ilman merkittäviä rakenteellisia muutoksia.
Kun ohjaamo saapuu asennuspaikalle, se lasketaan automaattisesti turvalliselle esiasetetulle korkeudelle. Tämän jälkeen käyttäjä ottaa järjestelmän hallintaansa käsiohjaimella, siirtää ohjaamon tarkasti oikeaan asentoon voimansiirron yläpuolelle ja laskee nostokehyksen lopulliseen liitosasentoon.
Ohjaamon ja voimansiirron liitos on yksi John Deeren traktorikokoonpanon keskeisistä työvaiheista. Prosessi toteutetaan tuotantolinjalla joka kolmas minuutti, mikä asettaa korkeat vaatimukset sekä turvallisuudelle että käytettävyydelle.
Liitosvaiheessa käyttäjän on ajoittain työskenneltävä ripustetun kuorman läheisyydessä ohjaamon ja voimansiirron välissä. Tästä syystä sähköriippuratajärjestelmä on varustettu useilla toisistaan riippumattomilla turvatoiminnoilla, jotka takaavat korkean turvallisuustason koko prosessin ajan.
MAXOLUTION® EMS Safety -järjestelmän turvallisuus perustuu rinnakkaisiin suojaratkaisuihin. Nostorungon kannattelussa käytetään kahta erittäin kestävää hihnaparia, jotka varmistavat kuorman turvallisen käsittelyn. Kumpikin hihnapari on kierretty kaksikerroksisesti järjestelmän keskellä sijaitsevan keskiakselin ympärille, mikä mahdollistaa ohjaamojen symmetrisen nostamisen ja laskemisen.
Turvallisuus on varmennettu myös käyttötekniikan osalta. Järjestelmässä käytetään kahta moottoria, joista kumpikin kykenee itsenäisesti liikuttamaan ja jarruttamaan nostorunkoa. Lisäksi kaksi vetolankakooderia valvoo nostokorkeutta ja nostonopeutta sekä tunnistaa mahdolliset poikkeamat, kuten nostorungon vinoutumisen.
Monitasoisen turvakonseptin ansiosta John Deeren työntekijät voivat suorittaa asennustyöt turvallisesti myös ripustetun kuorman läheisyydessä. Näin sähkökaapelit, hydrauliikkaletkut ja pulttiliitokset voidaan asentaa luotettavasti, jolloin ohjaamon ja voimansiirron liitos toteutuu suunnitellusti.
John Deeren raskain ohjaamo painaa tällä hetkellä 850 kg. Ohjaamokuljettimen kantavuus on 1 500 kg, joten järjestelmä tarjoaa merkittävän kapasiteettireservin myös tulevaisuuden tarpeita varten.
SEW‑EURODRIVEn ratkaisu John Deeren ohjaamokuljettimen retrofit-modernisointiin sisälsi paljon enemmän kuin pelkät vaihdemoottorit. Projektissa hyödynnettiin laajasti MAXOLUTION®-järjestelmäratkaisujen ja käyttötekniikan komponentteja.
MAXOLUTION® EMS Safety -sähköriippuratajärjestelmässä nostokäyttöjä ohjataan hajautetuilla elektroniikkaratkaisuilla. Tilarakenteeltaan kompaktit ja värähtelyä kestävät ratkaisut soveltuvat vaativiin teollisuusympäristöihin. Nostorungon ja ohjaamon liikuttamiseen käytetään kahta 5,5 kW:n kartiopyörävaihdemoottoria. Moottoriparia syötetään 11 kW:n nimellisteholla MOVIPRO® SDC -järjestelmällä ryhmäkäyttönä.
Kuljetusliikkeestä vastaa 0,55 kW:n ajomoottori, jota ohjataan MOVIFIT®-ohjaimella.
John Deeren retrofit-modernisointi toteutettiin tehtaan joulu- ja uudenvuodenseisokin aikana vuosina 2016–2017. Koko asennus- ja käyttöönottojakso kesti vain kaksi viikkoa. Tässä keskeisessä roolissa oli MOVIVISION®-ohjelmisto, jonka avulla järjestelmän toimintaa voitiin simuloida virtuaalisesti jo suunnitteluvaiheessa. Virtuaalinen käyttöönotto vähensi ohjelmointityötä ja nopeutti merkittävästi varsinaista käyttöönottoa.
MOVIVISION® tukee järjestelmän toimintaa myös käyttövaiheessa. Ohjelmisto mahdollistaa jatkuvan valvonnan, diagnostiikan ja kunnonvalvonnan ilman tuotannon keskeytyksiä.
John Deeren turvallisuusvaatimuksiin kuuluvat ajoneuvojen turvallinen paikannus, turvallinen nostokorkeus ja turvallinen nostonopeus. Näitä toimintoja valvoo SEW‑EURODRIVEn MOVISAFE® HM31 -turvaohjain. Järjestelmä toteuttaa myös SBC (Safe Brake Control) -turvatoiminnon, joka varmistaa traktorien välisen turvaetäisyyden ilman erillisiä mekaanisia etäisyysantureita. Jokaisen kierroksen päätteeksi sähköriippuratajärjestelmän seitsemälle kuljetusvaunulle suoritetaan automaattinen nostokäyttöjen jarrutesti. Mahdollisista poikkeamista lähetetään ilmoitus ohjauskeskukseen. Samalla kuljetusvaunujen tarkka sijaintitieto välitetään visualisointijärjestelmään. Jos järjestelmä havaitsee vian, se tunnistaa kyseisen kuljetusvaunun automaattisesti ja ohjaa sen huoltoalueelle. Näin mahdolliset ongelmat voidaan käsitellä nopeasti ilman, että tuotannolle aiheutuu pitkiä tai kalliita seisokkeja.