Käytämme kaiken teknologiainnostuksemme parhaiden ratkaisujen kehittämiseen asiakkaillemme. Tarvitsetko neuvoja tiettyyn sovellukseen liittyen?
Sijainti:
Malli SPS 2018 -messuilla
Toimiala:
Työstökoneiden valmistus
Sovellus:
Portaalrobotti
Aktivoimalla postinumerohaun Google siirtää tietoja Yhdysvaltoihin. Lisätietoja on tietosuojaselosteessamme.
Lisätietoja EMAGista:
Siksi aloimme joitakin vuosia sitten kehittää omia automaatioratkaisujamme, jotta voisimme vastata asiakkaiden vaatimuksiin mahdollisimman joustavasti. Olemme kuitenkin ennen kaikkea työstökonevalmistaja, joten päätimme etsiä vahvan kumppanin auttamaan meitä tämän automaatioteknologian jatkokehityksessä. Tarvitsimme erityisesti sähkö- ja ohjaustekniikan tukemista. Päätös SEW‑EURODRIVEn valitsemisesta syntyi nopeasti. Loppujen lopuksi näiden kahden yrityksen välillä on jo vuosia kestänyt luottamuksellinen liikesuhde. Olen iloinen siitä, että pystyimme jo esittelemään tämän yhteistyön ensimmäisen tuloksen SPS 2018 -messuilla: EMAG kehitti mekaaniset rakenneosat ja SEW‑EURODRIVE vastasi kaikesta teho-, sähkö- ja ohjaustekniikasta.Ronald Matzig, SEW‑EURODRIVE:n avainasiakaspäällikkö EMAG:ssa
Irrotamme koneiden osia tuotantoketjusta, mikä vapauttaa niihin liittyviä resursseja ja tekee järjestelmistä kokonaisuudessaan joustavampia ja tuottavampia tulevaisuutta ajatellen. Samalla vältytään erillisen ohjausyksikön tarpeelta jokaisessa robotissa.Klaus Just, järjestelmäsuunnittelupäällikkö, SEW-EURODRIVE
Koneenrakennuksen intralogistiikassa portaalirobotit ovat vakiintunut ja koeteltu järjestelmäratkaisu koneiden tai tuotantokeskusten väliseen materiaalivirtaan. Virta- ja datakaapeleiden kuljettamiseen käytetään yleensä energiansiirtoketjuja.
Uraauurtava innovaatiomme karteesisille roboteille tekee nyt lopun näistä joustamattomista ja tilaa vievistä energiaketjuista. Tämä on mahdollista kiitos älykkään järjestelmäratkaisun, jossa signaalien ja energian siirto tapahtuu optisesti ja induktiivisesti .
Näin älykäs gantry-robottiin perustuva intralogistiikkaratkaisu CAN olla: useiden robottienvapaa vaakasuora liikesamalla reitillä avaa tien logistiikkaprosesseille, jotka olisivat käytännössä mahdottomia energiaketjujen kanssa. Tämän ratkaisun avullajopa osittain päällekkäiset osuudet ovat mahdollisia.
Energiaketjut sen sijaan joutuvat liikkumaan jatkuvasti järjestelmän mukana, joten liikkeessä olisi oltava huomattavasti suurempia massoja. Tämä aiheuttaisi enemmän melua, merkittävää kulumista ja vaikuttaisi kielteisesti järjestelmän dynamiikkaan. Tästä aiheutuva kitka nostaisi myös energiankulutusta tarpeettoman korkeaksi, joten onkin hyvä, että uusi ratkaisu tekee kaikesta tästä EMAG:ssa menneisyyttä.
MOVITRANS ® -induktiivinen energiansiirtojärjestelmä ja hajautettu TES-syöttömoduuli tekevät gantry-robotteja varten suunnitellusta järjestelmäratkaisustamme poikkeuksellisen älykkään. Rakennustilaan, kulumiseen, energiankulutukseen tai mahdollisiin kaapelikatkoksiin liittyviä rajoituksia ei enääole . Vapaus ja erinomainen dynamiikka ovat korvanneet rajoitetut syklitaajuudet uudeksi standardiin. Modulaarinen koneautomaatiomme tukee nyt 3–8 kW:n tehoa.
EMAG on erityisen innoissaan automaatioratkaisun energiatasesta. Vaikka pelkästään vaakasuoran akselin kiihdytys vaatii yli kolme kilowattia tehoa, robotti kuluttaa MOVITRANS®-järjestelmän kautta alle 500 wattia ® pick-up-menetelmällä koko kuormitusjakson aikana.
Salaisuus piilee siinä, että hajautettu MOVI‑DPS ® varastointiratkaisu täyttää sovelluksen lyhytaikaiset energiantarpeet. Tämä yksikkö (DPS = Drive Power Solution) on kaksikerroksinen kondensaattoripaketti, joka huolehtii robotin 100 V:n välipiirin jännitteen syöttämisestä DC .
Mutta mistä tämän energianvarastointiratkaisun teho tulee? Portaalrobotin ja/tai sen tyypillisen liikeprofiilin tarkastelu paljastaa, että kiihdytysvaiheet vuorottelevat jarrutusvaiheiden kanssa. Sen sijaan, että jarrutusvaiheiden aikana syntyvä regeneratiivinen energia haihdutettaisiin resistanssien kautta – kuten yleensä tapahtuu – SEW‑EURODRIVE-ratkaisu käyttää hajautettua energianvarastointiyksikköä tämän jarrutusenergian säilyttämiseen prosessin sisällä.
DPS-energian varastointijärjestelmä toimii samalla tavalla kuin tehostin, kun portaalirobotin käyttölaitteet kiihdyttävät robotteja nollasta kuuteen metriin sekunnissa. Energiaa säästyy valtavasti, sillä tämän MOVITRANS ® -ratkaisun avulla vain mekaaniset häviöt on kompensoitava . Näin ollen järjestelmä kuluttaa yhdellä kuormitusjaksolla yhteensä vain 500 wattia .
Myös portaalirobotin tiedonsiirto tapahtuu ilman liitäntäkaapeleita. Sen sijaan EtherCAT®-reaaliaikaisen Ethernet-protokollan optisena liitäntänä liikkuviin yksiköihin käytetään datavalosulkua. Tämän datavalosulun avulla käyttötiedot voidaan siirtää järjestelmän liikkuville yksiköille kaskadimuodossa, jolloin erillistä ohjainta ei tarvita jokaiselle robotille. Jokainen sykli kestää vain yhden millisekunnin – viiveitä ei käytännössä tarvitse ottaa huomioon, kun interpoloitavia paikkaohjearvoja lähetetään ohjaimille ja/tai annetaan takaisinkytkentä todellisista arvoista.
Toiminnalliseen turvallisuuteen tarvittava tiedonsiirto tapahtuu myös EtherCAT®-protokollan kautta. Kaikki liikkuvat yksiköt ja kone kokonaisuudessaan on kytketty keskusohjaimen kautta. Tähän tarkoitukseen käytetään EtherCAT®-turvallisuusprotokollaa Safety over EtherCAT®, joka muodostaa suoran yhteyden turvallisuusohjaimen jaMOVI-C®CONTROLLER -ohjaimen välille.
Tämä ratkaisu vapauttaa suoraviivaisen tiedonvaihdon kahden ohjaimen välillä, yksinkertaistaa ohjelmointia ja luo ihanteelliset diagnoosi- ja vianetsintäedellytykset saadun tietotiheyden ansiosta.
Tämä sovellus osoittaa, että sekä Safety over EtherCAT®-isäntälaite että EtherCAT®-tietovalobarriieri voidaan integroida saumattomasti SEW‑EURODRIVE-automaatioratkaisuihin.
Vain yksi keskusohjain jopa neljälle liikkuvalle robotille: MOVI-C ® MOVI-C® CONTROLLER automaatiojärjestelmästämme MOVI-C ® laskee monimutkaisen robottien liikkeen ohjauksen .
Liikeprofiilien laskeminen edellyttää törmäysten välttämistä ja tarkkaa koordinointia mukana olevien robottien välillä, erityisesti koko sovelluksen tuottavuuden kannalta .
SEW‑EURODRIVEn koneautomaatiojärjestelmä on niin monipuolinen, että käyttäjät voivat reagoida nopeasti ja joustavasti kaikkiin muutoksiin. Jos esimerkiksi jokin tuotantoverkoston koneista tarvitsee kaksinkertaisen materiaalin virran, järjestelmä on riittävän mukautuva, jotta robotti voidaan siirtää portaalijärjestelmästä ja käyttää tähän tarkoitukseen.
Resurssien parantunut liikkuvuus tekee koneiden ”ketjun ulkopuolella” olevista osista tulevaisuudessa huomattavasti joustavampia ja tuottavampia.